Drzwi unoszono-przesuwne mogą występować w co najmniej kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. Różnorodność konstrukcji jest jedną z niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania.
Najpopularniejsze schematy drzwi HST to warianty 2-kwaterowe – z jednym lub oboma skrzydłami ruchomymi – lub 4-kwaterowe – z dwoma środkowymi lub wszystkimi skrzydłami ruchomymi. Rozwiązanie drzwi HST umożliwia realizacje wielkowymiarowych, przeszklonych elewacji – maksymalna szerokość zestawu drzwi HST sięga aż 6 metrów, zaś maksymalne dopuszczalne wymiary skrzydeł to aż 3000×2500 mm.
W drzwiach HST stosuje się specjalistyczne okucia okienne, które gwarantują, że skrzydła swobodnie i bez najmniejszego oporu przesuwają się względem siebie lub względem nieotwieranych części konstrukcji.
W tym rozwiązaniu uszczelnienie realizowane jest za pomocą zintegrowanych uszczelek, co gwarantuje wysoką szczelność. Odpowiednia szczelność przestrzeni pomiędzy poruszającymi się skrzydłami drzwi HST w chwili gdy pozostają one w pozycji zamkniętej zapewniona jest przez specjalny układ nakładających się na siebie zaczepów wyposażonych w system uszczelek przylgowych.
Jeśli do tego dodamy nieograniczoną wręcz ilość światła dziennego docierającą do pomieszczeń przez olbrzymie przeszklone powierzchnie skrzydeł i likwidację ewentualnych barier komunikacyjnych poprzez niskoprogową konstrukcję drzwi, to czegóż można oczekiwać więcej od drzwi balkonowych. Jednym słowem.
Poniżej kilka schematów obrazujących możliwe kombinacje części otwieranych i nieotwieranych w drzwiach HST: